Autor kursu: Magdalena Makowska
Tutorial na oplatanie kryształków w kształcie kropli.
Nauczymy się jak z oplatając kryształki w kształcie kropli, w najpopularniejszym rozmiarze 13x18 mm zrobić efektowny naszyjnik… lub cokolwiek innego, bo to jak połączysz kryształki i co z nich powstanie, zależy wyłącznie od Ciebie.
Materiały:
- Kryształki w kształcie kropli 13x18 mm
- Koraliki Toho Treasure lub Miyuki Delica
- Koraliki Toho rozm. 15
- Koraliki Toho rozm. 11
- Nić do koralików
- Igły do koralików
- Coś do zawieszenia naszyjnika – np. łańcuszek z zapięciem, sznureczek, wstążka lub własnoręcznie wyplecione zapięcie.
- Nożyczki
- Przyda się również mata do pracy z koralikami
Uwaga – przy oplataniu kryształka stosujemy zasadę, że po zakończeniu dodawania koralików w danym okrążeniu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w danym okrążeniu koralik. Robimy tak przy każdym dodawanym rządku koralików.
01. Na nić (około metra) nawlekamy 40 koralików Toho Treasure, przewlekamy igłę przez dwa pierwsze koraliki i zaciągamy tworząc kółeczko pozostawiając kilkunastocentymetrową końcówkę nici. Nie odcinamy dłuższego kawałka nici – jeszcze się nam przyda.
02. Nabieramy jeden koralik Toho Treasure i omijając jeden koralik, wbijamy się w kolejny.
03. Kontynuujemy do końca rządka, po czym w ten sam sposób dodajemy kolejny rządek Toho Treasure, za wyjątkiem ostatniego koralika.
04. Zamiast ostatniego koralika przechodzimy samą igłą i nicią pomiędzy koralikami i zaciągamy robiąc tzw. redukcję. Plecionka zaczyna nabierać kształtu kropli.
05. Zaczynamy dodawać koraliki Toho Round 15 pomiędzy ostatni rząd koralików Toho Treasure. Na tym okrążeniu mocno zaciągamy nitkę.
06. Dodajemy koralik 15 w wierzchołku.
07. Dodajemy kolejny rząd koralików Toho Round 15 pomiędzy wszystkie koraliki poprzedniego rzędu. Na tym okrążeniu mocno zaciągamy nitkę. Tak wygląda przód naszej pracy.
08.- 09. Przechodzimy pomiędzy koralikami do tylnej części (do wierzchołka pracy).
10. W samym wierzchołku nie dodajemy żadnego koralika. Wbijamy się w sąsiedni koralik i zaciągamy nitkę (redukcja – jak w punkcie 4).
11. Teraz możemy umieść nasz kryształek w przygotowanym „koszyczku”. Na tym etapie jeszcze musimy przytrzymywać kryształek.
12. Dodajemy koraliki koraliki Toho Round 15 pomiędzy ostatni rząd koralików Toho Treasure za wyjątkiem miejsca gdzie była redukcja.
13. W miejscu, gdzie robiliśmy redukcję, ponownie przechodzimy nicią między tymi samymi koralikami przechodząc do pierwszego z dodawanych koralików Toho Round 15.
14. Dodajemy kolejny rząd koralików Toho Round 15 pomiędzy wszystkie poprzednie koraliki. Na tym okrążeniu mocno zaciągamy nitkę.
15. Dodajemy ostatni koralik, tj. Toho 15 w wierzchołku. Na tym etapie nasz kryształek jest już stabilnie oprawiony.
16. Nasz ogonek z początku pracy zakańczamy klucząc (kilka razy przechodząc i zawracając) końcami nici pomiędzy koralikami.
17. Zahaczamy igłą pomiędzy koralikami pod nicią, nie zaciągaj nici do końca. Przechodzimy igłą przez utworzoną pętelkę i zaciągamy tworząc supełek. Powtarzamy przechodzenie między koralkami, ponowny supełek, znów przechodzimy między koralikami i dopiero odcinamy nadmiar nici.
18. Tak samo oplatamy pozostałe kryształki.
19. Po opleceniu wszystkich będziemy je zeszywać w kształt naszyjnika przy pomocy koralików Toho 11 (lub dowolnych innych).
20. Wychodząc nicią z jednego koralika nabieramy kilka koralików Toho 11 ( u mnie 3) i wbijamy się w sąsiedni oprawiony kryształek.
21. Przechodzimy między kilkoma koralikami, nabieramy kolejne koraliki Toho 11 (u mnie 4) i wracamy do pierwszego oprawionego kryształka. Punkt 20 i 21 powtarzamy przechodząc przez te same koraliki, żeby wzmocnić łączenie.
22. Powtarzamy z drugiej stromy zwracając uwagę na symetrię.
23. Następnie mocujemy podobnie kolejne kryształki.
24. W wierzchołkach szykujemy miejsce do doczepienie np. łańcuszka z zapięciem doszywając oczko z koralików lub doszywamy własnoręcznie wypleciony sznureczek z zapięciem. Według tego kursu - https://www.artfan.pl/pl,0,s1430,zapiecie-typu-toggle.html.
25. I już możemy założyć nasz naszyjnik i błyszczeć.
Autor kursu: Magdalena Makowska
Swoją przygodę z biżuterią rozpoczęłam 4 lata temu szukając hobby na długie, zimowe
wieczory. Zaczynając od sutaszu, stopniowo doszłam do beadingu i haftu koralikowego.
Lubię łączyć techniki i szukać nowych rozwiązań.
Z wykształcenia prawniczka, niepoprawna kociara.
Tu znajdziesz moje prace: https://www.facebook.com/kotsupelek
Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść i zdjęcia tworzą integralną całość. Kurs nie może być kopiowany i rozpowszechniany bez zgody ArtFan.pl.