KORALIKI
To półfabrykat numer jeden. To właśnie od nich wszystko się zaczyna. Nie rzadko to kolory i kształty są inspiracją do tworzenia kolczyków, klipsów, naszyjników i bransoletek. Najmniejsze z dostępnych na rynku koralików mają zaledwie 2 milimetry wielkości, największe potrafią dochodzić do kilku centymetrów. W zależności od wielkości zastosujemy różne techniki tworzenia naszych małych dzieł. Przy lżejszych koralikach użyjemy mniejszej ilości zabezpieczeń, natomiast większe korale wymagają lepszego ich zamocowania. Nie chcemy przecież naprawiać od razu dopiero co wykonanej biżuterii ;-)
Małe 2mm i nieco większe koraliki możemy wykorzystać do tkania albo wplatania ich w nieco większe elementy.
Większe koraliki mogą występować samodzielnie bez dodatkowych ozdobników. Trzeba jedynie pamiętać, aby kolczyki czy korale nie były zbyt okazałe wagowo, żeby z pięknej ozdoby nie stały się ozdobą zbyt ciężką.
Bardzo lekkim rozwiązaniem jest użycie w biżuterii muszli, masy perłowej lub lekkich koralików z żywicy alcee. To nasza rodzima marka sygnowana przez polską projektantkę. Taka biżuteria może być sporych rozmiarów bez uszczerbku dla naszego zdrowia. Lekka muszla czy wielka , ale lekka masa perłowa nie obciąży nadmiernie naszej szyi i nie naderwie ucha. Dobrym rozwiązaniem są też wciąż bardzo modne koraliki filcowe. Są lekkie a ich kolory dają nieskończone możliwości. Podobne właściwości mają także kolczyki plastikowe i akrylowe, które są teraz już takiej jakości że z daleka często trudno je odróżnić od korali ze szkła.
Oszczędnie ze względu na sporą masę używajmy większych korali lampwork. To koraliki wykonywane ręcznie podobnie jak prawdziwe, włoskie szkło weneckie, ale o nieco mniejszej przejrzystości.
To korale szklane często o dużych otworach i przy pracy z nimi musimy pamiętać o tym żeby te otwory nie zepsuły naszej pracy . W niezabezpieczone otwory potrafią wpaść mniejsze koraliki co psuje często cały misternie przygotowany wzór .
Jest na to kilka sposobów. Pierwszym z nich są często używane w wyrobach przekładki, które zabezpieczają koraliki z większymi dziurkami przed wpadnięciem na rurkę lub mniejszy koralik .
Kolejny sposób to takie ułożenie wzoru, aby zaczynał się on od najmniejszego koralika i wzrastał z kolejnym koralikiem, aż do największego.
Koraliki lampwork to bardzo efektowne, często ciężkie, szklane koraliki. Sporo ważą również kamienie naturalne i ceramika.
Cięższych koralików używajmy oszczędnie w kolczykach, jednak już w naszyjnikach i bransoletach możemy trochę poszaleć. Często łączy się te rodzaje korali z drewnianymi, które zmniejszają wagę naszego wyrobu. Warto stosować także elementy nadające lekkości jak rurki dystansowe.
Bez względu na rodzaj użytego materiału należy pamiętać aby całość była spójna kolorystycznie i stylowo. Na początku w naszej głowie powstaje jakiś zamysł, najlepiej go gdzieś naszkicować i zastanowić się z jakiego rodzaju materiału powinien być wykonany. Kiedy już wybierzemy kolorystykę, koraliki i inne półfabrykaty możemy zabierać się do pracy. My postaramy się w dalszych częściach naszego poradnika tą pracę ułatwić pokazując różne techniki i możliwości jakie daje tworzenie biżuterii hand-made.